پارتیشن Home

پارتیشن Home

توی این تاپیک میخوام در مورد پارتیشن home صحبت کنم.

پارتیشن home چیه ؟

پارتیشن Home جایی هستش که فایل ها ، برنامه ها و تنظیمات مربوط به سطح کاربران در اون قرار داره و مثلا اگه اسم کاربر شما folan باشه ، فایل های این کاربر در آدرس /home/folan/ قرار داره.
چیز هایی مثل dotfile ها ، کانفیگ های نرم افزار های مختلف تون ، تنظیمات مربوط به shell و شاید Desktop تون اینجا قرار داره.

پارتیشن Home یا دایرکتوری Home ؟

بسته به نحوه پارتیشن بندی هنگام نصب توزیع لینوکسی تون ، دو حالت برای دایرکتوری home شما وجود داره :

1. پارتیشن جدایی برای home نساختید و خب طبق ساختار درختی که linux filesystem داره ، این پوشه داخل پارتیشن root (/) قرار داره.
  2. یک پارتیشن جدا برای Home درست کردید و مسیر /home به اون پارتیشن mount شده.

پارتیشن Home چه مزیت و چه عیبی داره ؟

مهمترین مزیت پارتیشن Home اینه که اگه یه روزی خواستید توزیع لینوکسی تون رو عوض کنید ، فایل های داخل home تون رو از دست نخواهید داد و صرفاً پارتیشن root عوض میشه و در نتیجه فایل ها و تنظیمات تون سر جاش میمونه.
به نظرم مهمترین عیب پارتیشن home هم این هستش که شما باید یک سایز مشخصی رو همون اول بهش اختصاص بدید و راحت نمیتونید تغییر اش بدید ، یعنی ممکنه شما توی root فضای خالی داشته باشید ولی توی home فضا پر شده باشه ؛
یکی از روش های راحت برای اینکه سایز پارتیشن home رو تغییر بدید اینه که یک لینوکس live بیارید بالا و با اون تغییر بدید.

نحوه ساخت پارتیشن home

برای ساخت پارتیشن home باید موقع نصب توزیع لینوکسی تون ، حالت پارتیشن بندی رو به دستی تغییر بدید و علاوه بر root و سایر پارتیشن های لازم ، یک پارتیشن به سایز دلخواه بسازید از نوع فایل سیستم های مرسوم مثل ext4 یا ntfs و mount point رو /home قرار بدید و تموم ، پارتیشن شما بعد از نصب کامل ساخته خواهد شد.

نصب یک توزیع جدید با پارتیشن Home قدیمی

در این حالت هم مثل بخش قبل ، پارتیشن های دیگه رو می‌سازید و برای پارتیشن home اون پارتیشنی که از قبل بوده رو انتخاب می‌کنید و mount point‍ رو ، روی /home تنظیم می‌کنید.

این ها بیشتر از تجربه های خودم برای افراد تازه‌کار بود ، ممکنه کاملا درست نباشه ، اگه موردی بود حتماً همینجا بگید که درست اش کنم.

این لینک از Arch Wiki هم می‌تونه خیلی اطلاعات دقیق تری رو درباره مبحث partitioning بهتون بده.

https://wiki.archlinux.org/title/partitioning

4 Likes

دوستان منم یه چیزی اضافه کنم، شاید به دردتون خورد که اشتباه منو نکنید :))

عزیزان بنده پارتیشن Home جدا نداشتم، ولی میخواستم از فضای خالی هاردم استفاده مفید کنم مثلا و Home ام رو جدا کنم از root.

رفتم داخل gparted (یه نرم‌افزار پارتیشن منیجره) و فضای خالی رو انتخاب کردم،‌پارتیشن جدید ساختم و Mount Point /home بهش دادم و زدم تغییراتو ایجاد کنه.

اولش که ساخت دیدم به به، پارتیشنو ساخته و فولدر یوزرم هم رفته داخلش، ولی وقتی فولدر رو باز کردم دیدم عه! خالیه که! فولدرای Documents و Downloads و غیره هستن ولی توشون خالیه!

متوجه شدم قبل از ساخت Home جدا باید Home فعلی رو بک‌آپ میگرفتم :)))) ولی خب چن نگرفته بودم همه چیزم پرید.

خواستم بهتون بگم که یادتون باشه، نه فقط این، بلکه قبل هر کاری که به هارد و پارتیشن و اطلاعات‌تون مربوط میشه، حتما ازشون یه بک‌آپ داشته باشید =))

1 Like

ممنون که تجربه‌ات رو به اشتراک گذاشتی !
اتفاقاً چند روز پیش من هم تقریبا میخواستم همین کار رو برای یک نفر انجام بدم.

برای جدا کردن پارتیشن home رو یک سیستمی که از قبل home جدا نداشته :

1. همونطوری که گفتی با یک برنامه مثل همون gparted باید یک پارتیشن جدید درست کرد ولی نباید همون اول mount point /home رو بهش داد.
  2. بعد از اینکه پارتیشن ساخته شد باید محتوای پوشه /home رو از پارتیشن root به پارتیشن جدید منتقل یا کپی کنید.
  3. بعد که همه اطلاعات منتقل شد میتونید برای پارتیشن جدید mount point رو روی /home تنظیم کنید.

در هر حال همونطوری که گفتی باید همیشه از اطلاعات مهم تون Backup داشته باشید.

1 Like