پارتیشن Home

پارتیشن Home

توی این تاپیک میخوام در مورد پارتیشن home صحبت کنم.

پارتیشن home چیه ؟

پارتیشن Home جایی هستش که فایل ها ، برنامه ها و تنظیمات مربوط به سطح کاربران در اون قرار داره و مثلا اگه اسم کاربر شما folan باشه ، فایل های این کاربر در آدرس /home/folan/ قرار داره.
چیز هایی مثل dotfile ها ، کانفیگ های نرم افزار های مختلف تون ، تنظیمات مربوط به shell و شاید Desktop تون اینجا قرار داره.

پارتیشن Home یا دایرکتوری Home ؟

بسته به نحوه پارتیشن بندی هنگام نصب توزیع لینوکسی تون ، دو حالت برای دایرکتوری home شما وجود داره :

1. پارتیشن جدایی برای home نساختید و خب طبق ساختار درختی که linux filesystem داره ، این پوشه داخل پارتیشن root (/) قرار داره.
  2. یک پارتیشن جدا برای Home درست کردید و مسیر /home به اون پارتیشن mount شده.

پارتیشن Home چه مزیت و چه عیبی داره ؟

مهمترین مزیت پارتیشن Home اینه که اگه یه روزی خواستید توزیع لینوکسی تون رو عوض کنید ، فایل های داخل home تون رو از دست نخواهید داد و صرفاً پارتیشن root عوض میشه و در نتیجه فایل ها و تنظیمات تون سر جاش میمونه.
به نظرم مهمترین عیب پارتیشن home هم این هستش که شما باید یک سایز مشخصی رو همون اول بهش اختصاص بدید و راحت نمیتونید تغییر اش بدید ، یعنی ممکنه شما توی root فضای خالی داشته باشید ولی توی home فضا پر شده باشه ؛
یکی از روش های راحت برای اینکه سایز پارتیشن home رو تغییر بدید اینه که یک لینوکس live بیارید بالا و با اون تغییر بدید.

نحوه ساخت پارتیشن home

برای ساخت پارتیشن home باید موقع نصب توزیع لینوکسی تون ، حالت پارتیشن بندی رو به دستی تغییر بدید و علاوه بر root و سایر پارتیشن های لازم ، یک پارتیشن به سایز دلخواه بسازید از نوع فایل سیستم های مرسوم مثل ext4 یا ntfs و mount point رو /home قرار بدید و تموم ، پارتیشن شما بعد از نصب کامل ساخته خواهد شد.

نصب یک توزیع جدید با پارتیشن Home قدیمی

در این حالت هم مثل بخش قبل ، پارتیشن های دیگه رو می‌سازید و برای پارتیشن home اون پارتیشنی که از قبل بوده رو انتخاب می‌کنید و mount point‍ رو ، روی /home تنظیم می‌کنید.

این ها بیشتر از تجربه های خودم برای افراد تازه‌کار بود ، ممکنه کاملا درست نباشه ، اگه موردی بود حتماً همینجا بگید که درست اش کنم.

این لینک از Arch Wiki هم می‌تونه خیلی اطلاعات دقیق تری رو درباره مبحث partitioning بهتون بده.

https://wiki.archlinux.org/title/partitioning

3 Likes